Műemlék Vár felújítása
2019. szeptember
A Mosonmagyaróvári vár felújítása zajlik melynek elődjét I. István király építette. Az épület a 18. században katonai jelentőségét elvesztette, a belső várban 1818-ban Gazdasági Akadémiát helyeztek el. Ennek jogutódja a Nyugat-magyarországi Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara. A felújítás az épületegyüttes földszinti részét érinti, mely során többek között a régi padlóburkolatot és az alatta lévő rétegrendet újítja fel mintegy 1.000 m²-en a kivitelező cég. Az új rétegrend kialakításához tervezett rétegrend:
- padló burkolat
- aljzatbeton
- PE fólia
- EPS hőszigetelés
- talajpára elleni szigetelés
- szerelőbeton
- kavicságyazat
- meglévő fogadófelület
A kivitelező cég projektfelelőse egy kevesebb rétegből, könnyebben és gyorsabban kivitelezhető rétegrendet javasolt az építésznek, a projekt műszaki ellenőrének, a beruházónak és a Műemlékvédelem szakemberének. Javasolt új rétegrend:
- padló burkolat
- aljzat beton
- Dörken lemez (talajpára ellen)
- ENERGOCELL® Üveghab Granulátum
- geotextilia
- meglévő fogadó felület
A javasoltúj rétegrendet az Energocell®-el egy próbafelület megépítése után az érintett szakemberek és a beruházó egybehangzóan elfogadták, így egy anyag beépítésével, egy ütemben, egy munkafázissal kiváltásra kerülhetett:
- a kavicságyazat
- a szerelőbeton
- az EPS hőszigetelés
Egy kivitelező számára a gazdaságosságot nem csak egy-egy adott anyag ára határozza meg:
A komplett rétegrend és az abban szereplő anyagok árának és munkadíjának összessége, a kivitelezési idő lerövidülése - a rétegrend egyszerűbb felépítéséből, - az anyag könnyebb beépíthetőségéből, a munkafázisok közötti kötelezően betartandó technológiai várakozási idők lerövidüléséből, a felépítendő rétegrend egyszerűségéből - adódó előnyök is nagyban hozzájárulnak.
A projekt helyszínére a kivitelező kérésére 90 m³-es egységekben ömlesztve szállítottuk a granulátumot. Az Energocell® épületbe történő betermelése egy futószalag hathatós segítségével történt. A helységekben a fogadófelület egyenetlenségei miatt változó 15-35 cm-es vastagságban kerül elterítésre az Üveghab Granulátum. Épület felújítások esetében az Üveghab Granulátum a tömörítés után alkalmas egy olyan hőszigetelő fogadófelület kivitelezésére mely az aljzatbeton, illetve személyi forgalom által nyújtott terhelést elviseli. További nagy előnyei a Granulátumnak hasonló műemlék épületek esetében, hogy a bedolgozása során nem juttatunk be plusz nedvességet az épületbe, valamit az anyag térfogatsúlyánál fogva (150-175 kg/m³) nem terheli a födémeket.
A tömör Üveghab Granulátumra kerül a talajpára ellen védelmet nyújtó Dörken lemez és a rétegrend további elemei. A 8. képen a falak mentén látható kizárásoknak fontos szerepe lesz az újonnan kialakított rétegrendben. A granulátumra rákerült Dörken lemez a talajpára elleni védelmet fogja megoldani. Viszont a kizárások alatt ez a lemez megszakításra került, így a talajtól a fogadófelülettől kiépített rétegrend egy kiszellőztethető páraáteresztő rétegrend lesz, melyben az Energocell® Üveghab Granulátum - mint jó páraáteresztő képességgel bíró hőszigetelés - is ki fogja venni a részét. A kizárásokat az estrich beton és az arra kerülő burkolat kivitelezése után díszkaviccsal fognak kitölteni.